Індустріальний парк – з історії

Протягом 2014-2015 років у місті Новий Розділ реалізовувався проект Європейського Союзу «Розвиток підприємництва шляхом покращення доступу до інвестиційних ділянок у місті Любачів та гміні Любачів, а також відновлення деградованих земель Яворівського району та м. Новий Розділ». В рамках цього проекту ЄС надав фінансування на створення Новороздільського індустріального парку (далі – НРІП) та агенції місцевого розвитку  Центр «Регіональний Розвиток» (далі – ЦРР), який допомагав українським партнерам проекту (Новороздільській міській раді та громадській організації «Інститут Регіонального Розвитку») координувати проект у місті Новий Розділ Львівської області.

Ще наприкінці 2015 р. реалізація проекту офіційно завершилась, проте деякі земельні роботи на ділянці, розробка документації та звітування тривали до кінця березня 2016 р. З початку 2016 р. ЄС не фінансувало діяльність ЦРР та не виділяло коштів для Новороздільської міської ради на подальші кроки щодо розвитку НРІП. Заінтересовані у розвитку індустраільного парку сторони у Новому Роздолі повинні були шукати інші джерела фінансування для наступних кроків.

Важливість індустріального парку для міста

Ще під час громадських обговорень та на засіданнях міської ради йшлось про те, що  створення Новороздільського індустріального парку є найважливішим проектом для активізації економічного розвитку міста Новий Розділ. Концепція НРІП передбачає створення 1150 нових робочих місць, що в контексті Нового Роздолу становить 20% існуючого рівня зайнятості. За попередніми розрахунками, функціонування індустріального парку може забезпечити щорічне надходження до міського бюджету в розмірі 8 мільйонів гривень, які, в свою чергу, можуть піти на розвиток міста. Крім цього, робота НРІП підвищить конкурентоспроможність місцевої промисловості, активізує інвестиційну діяльність, призведе до розвитку сучасної виробничої інфраструктури. Окрім того, сам факт створення індустріального парку вже привернув увагу до Нового Роздолу як інвесторів, так і влади (зокрема до вирішення питань з гудронами та наведення ладу на території НДГХП “Сірка”).

Центр “Регіональний Розвиток” та НРІП у 2016

Незважаючи на відсутність фінансування робіт, ЦРР продовжував займатись питанням розвитку НРІП вже на добровільних засадах. Ключовими напрямками роботи ЦРР були: пошук фінансування для розбудови інженерної інфраструктури НРІП, концепція НРІП, залучення інвесторів, експертиза проекту доріг.

Пошук фінансування для розбудови інженерної інфраструктури НРІП

В рамках проекту ЄС було розроблено проектно-кошторисну документацію будівництва інфраструктури індустріального парку, а саме: будівництва зовнішніх інженерних мереж індустріального парку (мережі електропостачання, водопостачання, каналізування, теплопостачання, газопостачання і мереж зв’язку) та будівництва внутрішніх доріг та під’їзних доріг до Новороздільського індустріального парку.

Документація із будівництва зовнішніх інженерних мереж пройшла державну експертизу, тому ми спільно із Новороздільською міською радою подавали проект із будівництва інженерної інфраструктури на конкурс Державного фонду регіонального розвитку (далі – ДФРР) у 2016 році. На жаль, через непрозорість відбору, цей проект не отримав підтримки серед членів обласної комісії з відбору проектів, хоча лише 10 проектів відділяли нас від перемоги (перемогли 80 проектів із 301-ого поданого).

Ми планували подавати новий проект на будівництво інфраструктури НРІП на конкурс Державного фонду регіонального розвитку на 2017 рік, проте змінилося законодавство. Нове положення про ДФРР передбачало, що проекти розбудови індустріальних парків можуть бути підтримані в тому випадку, якщо концепцію індустріального парку внесено в Реєстр індустріальних парків та підписано договір з керуючою компанією про функціонування парку.

Станом на кінець 2016 року, Новороздільська міська рада не проголосувала за затвердження нової концепції. А без її затвердження неможливо подати документи в Міністерство економічного розвитку України для її внесення в Реєстр. Через це втрачено можливість залучити кошти на розбудову інженерної інфраструктури НРІП за рахунок коштів Державного фонду регіонального розвитку.

Іншою можливістю залучити кошти на розбудову Новороздільського індустріального парку був конкурс проектів Європейського Союзу в рамках Програми транскордонного співробітництва, прийом на яку тривав до 31 грудня 2016 року. ЦРР домовився з польським містом Тарнобжег щодо підготовки спільної заявки та передав контакти Новороздільській міській раді. На жаль, українська та польська сторони не змогли вчасно домовитися щодо конфігурації партнерства для участі в конкурсі.

Концепція НРІП

У 2015 році агенція економічного розвитку PPV Knowledge Networks (м. Львів) в рамках проекту ЄС розробила концепцію Новороздільського індустріального парку. В липні цього ж року Новороздільська міська рада її затвердила і подала документи в Міністерство економічного розвитку і торгівлі України для її внесення в Реєстр індустріальних парків. Однак, у вересні 2015 року Міністерство фінансів не підтримало проект включення Новороздільського індустріального парку в Реєстр. Без позитивного висновку Мінфіну, вже Міністерство економічного розвитку не могло включити НРІП в Реєстр.

У 2016 році ЦРР спільно із Асоціацією індустріальних парків України, до членів якої ЦРР належав у 2016 р., долучилось до лобіювання внесення змін у розпорядження Кабінету Міністрів України щодо виключення Міністерства фінансів України із процедури внесення індустріальних парків у Реєстр. Відповідні зміни було внесено Кабінетом Міністрів у червні 2016 року.

Тепер ініціатори створення індустріальних парків повинні подати в Міністерство економічного розвитку пакет документів, який має перевірятися Міністерством лише на відповідність вимогам законодавства щодо індустріальних парків, які чітко прописані в Законі. Тепер Міністерство фінансів не повинне диктувати ініціаторам створення індустріальних парків, яких фінансово-економічних показників потрібно досягти. Це дало другий шанс для розвитку індустріальних парків в Україні. Багато ініціаторів повторно надсилали в Міністерство економічного розвитку пакет документів для включення їх індустріальних парків у державний Реєстр.

Тому в серпні 2016 року ми також почали роботу над доопрацюванням концепції НРІП. Вже у вересні ми передали Новороздільській міській раді вдосконалену концепцію, яка містила нову інформацію щодо плану забезпечення відповідними ресурсами індустріального парку та оновлені фінансово-економічні показники результатів його функціонування.

У жовтні 2016 року стало відомо, що в листопаді розпочнеться прийом інвестиційних проектів на конкурс Державного фонду регіонального розвитку. Щоб взяти участь у цьому конкурсі, необхідно було затвердити концепцію індустріального парку і внести її в Реєстр. Через зволікання міської ради, ми спільно із окремими депутатами зареєстрували проект рішення про внесення змін до концепції НРІП. Такий крок активізував і міську владу Нового Роздолу, яка через 2 тижні також подала на розгляд сесії концепцію, яку ми розробляли, проте із деякими змінами.

Затвердження концепції відбулося аж у січні 2017 року, через 5 місяців після доопрацювання концепції. Це стало причиною втрати можливості подачі проекту із розбудови інженерної інфраструктури за рахунок коштів Державного фонду регіонального розвитку.

Залучення інвесторів

У 2016 році Центр «Регіональний Розвиток» займався пошуком інвесторів, інформуванням усіх зацікавлених сторін про Новороздільський індустріальний парк та можливості для започаткування діяльності на його території.

У березні 2016 року, наші представники взяли участь у бізнес-форумі Україна-Нідерланди, організованому Агенцією підприємців Нідерландів у співпраці з Міністерством економічного розвитку та торгівлі України, який відбувався у місті Гаага (Нідерланди). Бізнес-форум виявив інтерес голандського бізнесу до українського ринку. У рамках форуму проведено попередні переговори з голандськими інвесторами про потенційні можливості інвестування в індустріальний парк у Новому Роздолі, зокрема, в сфері енергоефективності. Ключовими результатом Форуму стала домовленість про організацію візиту голандських компаній до Нового Роздолу.

Вже у травні 2016 року представники нідерланської програми партнерства PIB Biobased Energy Ukraine, яка об’єднує біоенергетичні компанії, дві наукові установи та уряд Нідерландів, відвідали Новий Розділ з пошуком бізнес-кейсів для інвестицій. В рамках візиту ЦРР презентував учасникам Новороздільський індустріальний парк, ознайомив їх з конкретними ділянками парку, придатними для розміщення виробництв, потенціалом НРІП та бізнес-можливостями для проектів з енергоефективності та використання біомаси в регіоні, які є ключовими галузями для розвитку НРІП.

ЦРР також організував візит представників турецької компанії, яка шукала в Україні ділянку для розміщення виробництва із виготовлення меблів.

Серед іншого, ЦРР надіслав офіційні листи та довідники для інвесторів, які містять повну інформацію про НРІП, у торгові представництва іноземних посольств в Україні та бізнес-асоціації закордонних компаній. Загалом, ми надіслали цю інформацію у більш, ніж 20 інституцій.

Експертиза проекту доріг

В рамках проекту ЄС розроблено проектно-кошторисну документацію будівництва внутрішніх доріг та під’їзних доріг до Новороздільського індустріального парку. Проект будівництва під’їзних доріг до індустріального парку є великим, тож поділений на три черги: перша черга будівництва – південний під’їзд від кільця у с. Березина до південної межі парку довжина якого 2,5 км; друга черга – будівництво північного під’їзду – дороги від кільця у с. Березина до Нового Роздолу та третя черга будівництва – сполучення південного та північного під’їзду, т.зв. «інспекторська дорога» між озерами Середнє та Глибоке. В цих проектах, крім прокладання дорожнього одягу, враховано також вело доріжки, тротуари, дощову каналізацію, зовнішнє освітлення, облаштування автомобільної дороги (місця для зупинки транспорту, пішохідні переходи і т.д.).

Як йшлося вище, ми підготували концепцію проекту будівництва дороги до Новороздільського індустріального парку на конкурс проектів Європейського Союзу в рамках Програми транскордонного співробітництва. Проте, для подачі проекту необхідною умовою була наявність державної експертизи проектно-кошторисної документації. Вартість її проходження становила майже 130 тисяч гривень.

В Новороздільської міської ради не було достатньої суми коштів для її оплати. Тому ми спільно із нашими партнерами із агенції економічного розвитку PPV Knowledge Networks, поставили перед Львівською обласною радою питання про виділення Новому Роздолу коштів на співфінансування проведення експертизи. PPV Knowledge Networks стали співрозробниками Програми підвищення конкурентоспроможності Львівської області, в рамках якої Новому Роздолу обласний бюджет виділив 100 тис. грн. для проходження експертизи ПКД будівництва доріг. Решту суми виділено із міського бюджету. Незважаючи на наявність коштів для проведення експертизи ПКД будівництва доріг, Новороздільська міська рада так і не змогла завершити її проведення. Це стало ще однією причиною, через яку не вдалося подати проект на конкурс Програми транскордонного співробітництва.

Ми віримо, що незважаючи на всі перемоги та невдачі, спільними зусиллями можна зробити Новороздільський індустріальний парк привабливим для інвесторів та підготувати необхідну інженерну та дорожню інфраструктуру для інвесторів. Важливо розуміти, що НРІП належить новороздільській громаді, інтереси якої представляє Новороздільська міська рада, і саме Новороздільська міська рада має бути рушієм розвитку індустріального парку. Інституції громадянського суспільства, яким є ЦРР, можуть допомагати, надавати проектний супровід, сприяти, але не мають ані юридичних, ані фінансових важелів впливу для розвитку індустріального парку у Новому Роздолі.

Сподіваємось, що 2017 р. стане роком використаних можливостей, – із внесенням НРІП до реєстру індустріальних парків, завершенням експертизи проектно-кошторисної документації на будівництво доріг до індустріального парку та залученням коштів з грантових та бюджетних програм для будівництва інженерної інфраструктури.

_87B9206 copy _87B9265 copy