19 лютого 2015 року експерти Центру «Регіональний Розвиток» та PPV Knowledge Networks відвідали територію Новороздільського Індустріального парку та Подорожнянського рудника (кар’єру).

Представники РДГХП «Сірка», представники фірми «Леодіс», що проводить рекультивацію, та конструкторського бюро «Шульга», яке розробляє детальний план території, експерти Центру “Регіональний розвиток” та PPV Knowledge Networks здійснили огляд ділянки на території НРІП, зробили перепис питань для внесення змін у проектно-кошторисну документацію рекультивації та детального плану території, що зараз розробляється. Огляд територій відбувався в рамках проведення дослідження “Аналіз впливу планованого індустріального паку на розвитку прилеглих територій”, яке здійснює агенція економічного розвитку PPV Knowledge Networks.

Рекультивація території РДГХП «Сірка» здійснюється в рамках Проекту «Розвиток підприємництва шляхом покращення доступу до інвестиційних ділянок у місті Любачів та ґміні Любачів, а також відновлення деградованих земель Яворівського району та м.Новий Розділ» і будуть виконані до кінця 2015 року.

На запрошення сільського голови Володимира Ємця, експерти також відвідали село Подорожне (Жидачівського району Львівської області) та оглянули озеро на місці Подорожнянського рудника (кар’єр), який належав РДГХП «Сірка». У 2011 році РДГХР “Сірка” завершив роботи із відновлення природного ландшафту у с. Подорожне за проектом ВАТ «Гірхімпром».

Під час огляду території, експерти окреслили існуючі проблеми, стан території, а також запропонували сільському голові сценарії розвитку території:

Існуючі проблеми та поточний стан території

 • Ландшафтний парк: спроби створення регіонального ландшафтного парку на території кар’єру у 2011р., відсутність належної оцінки різних сценаріїв використання кр’єру (окрім ландшафтного парку, аналіз типів заповідних територій та зон).
 • Утворення озер на місці колишнього кар’єру.
 • Робочі місця: відсутність робочих місць для місцевого населення, масова міграція з навколишніх сіл на заробітки, відсутність юридичних осіб, підприємців, робочих місць та податкових надходжень
 • Пасовиська та угіддя неподалік каскаду озер.
 • Небезпека зсувів: підмивання південного берегу озера
 • Дачні ділянки: 24га виділено на ведення садового господарства колишнім працівникам Сірки. Інформації про власність, реєстр учасників товариства, оцінка відповідності виділення ділянок критеріям та стан ведення господарства відсутній.
 • Відсутність системи управління: РДГХП Сірка, яка відповідає за кар’єр, знаходиться у стадії ліквідації, відсутні ресурси на утримання та моніторинг екологічної ситуації, відсутні ресурси на розвиток території. РДГХП Сірка знаходиться у підпорядкуванні департаменту промислової політики Мінекономрозвитку. Мінекономрозвитку немає стратегічного підходу до розвитку пост-промислових територій в країні.
 • Земля перебуває у державній власності. Процес рекультивації уможливлює передачу земельних ділянок органам місцевого самоврядування.
 • Дороги до кар’єру перебувають у незадовільному стані.

Бажаний кінцевий результат

 • Економічні можливості для місцевого населення – створення робочих місць у нових галузях, які використовують природній потенціал Подорожнянського кар’єру.
 • Збереження доступу – збереження пасовиськ, забезпечення доступу до водойми (купання, риболовлі).
 • Безпека – забезпечення екологічної та техногенної безпеки кар’єру для мешканців нвколишніх сіл, моніторинг екологічної та техногенної ситуації.
 • Екологія – збереження новоутворених природніх комплексів на місці колишнього сірчаного кар’єру, унеможливлення безконтрольної забудови території та приватизації земельних ділянок без належного плану розвитку території.
 • Прозорість власності – прозорість власності та відповідальності за земельні ділянки та об’єкти на території Подорожнянського рудника, забезпечення врахування інтересів усіх заінтересованих сторін (громад, органів влади, власників ділянок, мешканців тощо).

Можливі сценарії кінцевого результату

 • Публічно-приватне партнерство: публічний партнер (Мінекономрозвитку, обласна рада, місцеві громади) відповідає за дорогу, підтримку екологічного балансу, приватний партнер (інвесторі) відповідає за створення робочих місць навколо озера (рекреація, риба, спорт). Дотримання вимог детального плану забудови, екологічність використання, зобов’язання щодо інвестицій (як з боку влади так і з боку інвестора), відсутність передачі землі у власність поза відкритого ППП.
 • Рекреаційна зона – спортивна база для вітрильного спорту, готельно-рекреаційні комплекси тощо. Облаштування рятувальної станції та надання відповідного статусу водоймі. Облаштування локальних очисних споруд. Дорога.
 • Ландшафтний парк – або інша форма охоронного об’єкту. Баланс між потребами захисту середовища та потреба розвитку економіки (створення робочих місць, розвитку МСБ).
 • Розведення риби. Зона для промислового розведення риби та відповідних виробництв.
 • Солома. Виробництво соломи для дерев’яних дахів на основі місцевих рослин.
 • Енергетичні рослини. Вирощування енергетичних рослин для виробництва пелет для опалення.

Як зазначив Володимир Воробей, директор агенції економічного розвитку PPV Knowledge Networks, процес переходу від поточного стану до бажаного кінцевого результату має включати опрацювання різних сценаріїв, з врахуванням переваг та недоліків, а також визначення прав власності та варіантів передачі власності громадам/органам влади, можливості власників щодо використання та відповідальність власників».