Що таке Індустріальний парк?

Відповідно до Закону України “Про індустріальні парки” індустріальний парк – це територія для розміщення промислових об’єктів, яка забезпечена потрібною інфраструктурою, управляється керуючою компанією відповідно до концепції та має площу не менше ніж 20га.
Індустріальні парки полегшують доступ промисловців до ділянок, спрощують процес переговорів, полегшують планування та пришвидшують процес запуску підприємств. Компанії, зацікавлені у розміщенні виробничих підприємств, звертаються до керуючої компанії індустріального парку з метою визначення та передачі в оренду конкретної ділянки для конретного виробництва. Керуюча компанія отримує ділянку парку в довгострокову оренду від власника (Новороздільської міської ради) та проводить діяльність відповідно до концепції.

Concept

Ділянка

Новороздільський Індустріальний Парк розміщується на ділянці розміром 46,4га, яка була передана ДГХП “Сірка” Новороздільській міській раді для потреб проекту ЄС і рекультивація якої здійснюється у 2014р.

Критерії вибору базових галузей

Індустріальні парки повинні мати власну концепцію розвитку, – які галузі вони розвивають, на виробництві якої продукції спеціалізуються. Це дозволяє створити конкурентні переваги для індустріальних парків і зменшити ризики для парку для компаній-учасників парку та зменшити час на залучення інвесторів, які не відповідають перевагам даного індустріального парку. Для Новороздільського індустріального парку критеріями відбору базових галузей було визначено перспективність галузей, конкурентну позицію відносно інших індустріальних парків, можливість заробити компаніям-учасникам, наявність ресурсів для відповідних галузей, перспективу зростання вартості праці та можливість розміщення у Новороздільського індустріального парку (докладніше про критерії).

Галузевий аналіз

Під час визначення базових галузей для Новороздільського Індустріального Парку було проаналізовано кілька можливих якірних галузей (основних для Парку) (див. Галузевий аналіз), зокрема хімічну, фармацевтичну, виробництва на основі давальницької сировини тощо. На основі проведеного галузевого аналізу було визначено фокус Новороздільського Індустріального Парку – еко-ощадні матеріали, продукція та технології, – та відповідні базові галузі.

Базові галузі

ВИРОБНИЦТВА ДЛЯ ЗМЕНШЕННЯСПОЖИВАННЯ ПРИРОДНІХ РЕСУРСІВ

 • Продукти та технології для зменшення використання енергії: ізоляційні матеріали, електромеханічні засоби обліку, прилади для енергоефективних будинків.
 • Продукція для галузі альтернативної енергетики.
 • Технології та продукти для зменшення споживання води: продукти для очистки води, стоків, економного зрошення, біофільтрів.

ВИРОБНИЦТВА З СИРОВИНИ ВТОРИННОГО ПОХОДЖЕННЯ

 • Продукція та матеріали з електричного та електромеханічного обладнання.
 • Товарна продукція з пакувальних матеріалів.
 • Матеріали з утилізованих частин засобів пересування.
 • Матеріали з утилізованих меблів, килимових покриттів, оздоблення та товарів тривалого споживання. Матеріали з відходів будівництва.

ВИРОБНИЦТВА З СИРОВИНИ ПРИРОДНОГО ПОХОДЖЕННЯ

 • Біохімія: біопластики, безфосфатна побутова хімія, біофармація, біоупаковка.
 • Органічні добрива, засоби захисту рослин.
 • Органічна косметика.
 • Продукти на основі відходів рослинництва: технічні клеї, фарби, пігменти.
 • Продукція з відходів тваринництва, очисних споруд.
 • Будівельні матеріали природнього походження.

Бізнес-кейс для інвестора

Енергоефективність в промисловості

Енергоефективність є одним із пріоритетів енергетичної політики України. Україна використовує 0,4 кг нафтового eквіваленту на 1 дол. ВВП. Натомість США використовує 0.19 еквівалента, Японія та Німеччина – 0.14. Обсяг енергії, що використовується для виробництва одиниці товарів і послуг, досі у 3,8 рази перевищує середнє значення для ЄС (2012, згідно з дані Держенергоефективності). Використання нових виробничих технологій компаніями, особливо середнім бізнесом у харчовій, видобувній, обробній галузях та виробництві будівельних матеріалів дозволить не лише зменшити енергоємність виробництва, але й підвищити конкурентоздатність компаній. Наявні програми державної допомоги (зелений тариф на альтернативні види енергії) також стимулюють впровадження нових технологічних рішень.

Енергоефективність у приватному секторі

Підвищення тарифів на газ для населення, яке розпочалось у 2014 р. та триватиме до повного приведення ціни на газ для населення у відповідність до ринкових цін, спричинило підвищений інтерес до питань енергоефективності в житловому секторі. Станом на кінець 2014 р. в Україні налічується 6.5 млн. індивідуальних будинків загальною площею 622 млн. кв. м. та 255 тис. багатоквартирних будинків загальною площею 464 млн. кв. м., з яких 80% потребують термомодернізації (дані Держенергоефективності Україні). Така потреба у підвищенні енергоефективності житлового фонду (приватного та спільного користування) гарантує попит на відповідні технології та матеріали на десятки років.

Переробка відходів електронного та електричного обладнання (ВЕЕО) 

Із підписанням угоди про асоціацію з ЄС (червень 2014 р.) Україна взяла на себе зобов’язання впровадити директиви ЄС стосовно переробки відходів електронного та електричного обладнаня (ВЕЕО,  картриджі, мобільні телефони, ноутбуки тощо), батарейок та акумуляторів. Згідно із цими директивами, імпортери та виробники зобов’язані опла чувати переробку ВЕЕО, вживаних батарейок та акумуляторів, тим самим створюючи бізнес-кейс для відповідної переробної промисловості. В Україні щороку утворюється 450 млн т (2012) твердих побутових відходів, з яких 0.1% або 450 тис. т – небезпечні (вкл. ВЕЕО). Щороку в Україні використовується 4.500 т батарейок типу АА. Станом на 2015р. в Україні немає діючої національної системи переробки ВЕЕО та інших небезпечних відходів. ЄС надає підтримку Україні у розробці відповідного регулювання.

Переробка упаковки

Індустрія переробки упаковки в Україні знаходитья у зародковому стані. Щорічно система поводження з відходами зазнає втрату вторинної сировини у розмірі 2 млн т, які би могли бути переробленими та здешевити саму вартість упаковки. Відбувається щорічна втрата вторинної сировини: паперу та картону від 0,7 до 1 млн тонн, скла – 0,6 млн тонн, полімерів – 0,6 млн тонн. Лише 4% відходів упаковки переробляється, а 96% – захоронюється на звалищах та полігонах. В Україні відсутні технологічні потужності для переробки специфічних видів полімерів, що використовуються в упаковці. Вимоги до переробки упаковки в Україні посилюватимуться та, відповідно, попит на послуги з переробки зростатиме.

 

Процес розробки концепції

Розробка концепції Новороздільського індустріального парку проводилась агенцією економічного розвитку PPV Knowledge Networks і базувалась на стратегічному аналізі рекультивованих територій, що проводилась в рамках виконання проекту ЄС «Розвиток підприємництва шляхом покращення доступу до інвестиційних ділянок у місті Любачів та ґміні Любачів, а також відновлення деградованих земель Яворівського району та м. Новий Розділ». 24 липня 2015 року депутати міської ради Нового Роздолу затвердили концепцію Новороздільського індустріального парку.

Функціональне призначення НовороздільськогоІндустріального парку полягає у забудові територіїпарку виробництвами еко-ощадних матеріалів,продукції та технологій.